Map is loading...

Date/Time

Saturday, August 13th, 2022 | 4:00pm - 7:00pm

Where We Will Meet

Side Müzesi Önü (In front of Side Museum)

Where The Walk Will End

Apollon Tapınağı (Temple of Apollo) ve Meydan (Main Square)

About This Walk

(Please, scroll down for ENGLISH.)

Tüm dünyada binden fazla şehirle birlikte gerçekleştireceğimiz etkinlik için 13 Ağustos 2022 Cumartesi günü öğlenden sonra saat 15.30’dan itibaren Side Müzesi girişi önünde toplanmaya başlayacağız. Saat 16.00’da toplu fotoğraf çekimi ve kısa bilgilendirmeden sonra başlayacak yürüyüşümüz boyunca sahili, çalışan ve tatil yapan insanları, mimariyi ve sevdiğimiz bu antik şehrin cazibesini fotoğraflayacağız. Etkinliğimiz saat 19.00’da Apollon Tapınağı civarında sona erecek. Sonrasında, isteyen katılımcılarımızla sahilde bir yerde oturup çayımızı yudumlarken fotoğraflarımızı ve deneyimlerimizi paylaşacağız. (Harcamalar katılımcıların kendilerine aittir.) Ayrıntıları ve güncellemeleri bu sayfadan ve web sitemden (BakiKaracay.com) takip edebilirsiniz.

Bu etkinliğe isteyen herkes katılabilir. Katılım ücretsizdir ve bu sitede katılım kaydınızı yapmanız yeterlidir. Kayıtlı katılımcılar, yürüyüş sırasında çektikleri fotoğraflardan birini bu sayfaya yükleyerek ödüllü yarışmalara katılabileceklerdir.

Geniş bilgi için web sitemi ziyaret edebilirsiniz: BakiKaracay.com
Instagram: @BakiKaracay
Twitter: @BakiKaracay
Facebook: Baki Karaçay Photography

____________________________

Join me for the World Wide Photo Walk in the antique town of Side, Antalya on Saturday, August 13th, 2022.

Side is a beloved lively town in Antalya. Founded 7th century BC, it’s a resort town on Turkey’s southern Mediterranean coast. An ancient port city, it’s known for long beaches and Greco-Roman ruins. In the center are the remains of the 2nd-century Antique Theater, which seated up to 15,000, and an Agora. The white marble columns of the Hellenistic Temple of Apollo and Athena stand near the harbor. Other sites are sprinkled throughout, with finds housed at the Side Museum, a restored Roman bath complex.

We will meet up in front of Side Museum for a group photo at 4.00 pm. The walk will begin at the top of Main Street, working our way down to the narrow old streets, photographing the people, architecture, and charm of the old town that we love. The photo walk will end around the ruins of Temple of Athena and Apollo near antique harbor at 7.00 pm., where we’ll share our photos and experiences from the day, while enjoying good food and drink. (Participants are responsible for their own tab.)

All photographers are welcome, whether you use a professional, point and shoot or phone camera. We just want to have fun and take some great photos!

My website: BakiKaracay.com
Instagram: @BakiKaracay
Twitter: @BakiKaracay
FB page: Baki Karaçay Photography

    BAKİ KARAÇAY Merhaba arkadaşlar, Etkinliği keyifli ve güvenli bir şekilde geçirmek için son dakika tüyolarını bir araya topladım. Yürüyüş öncesinde göz atmak isteyebilirsiniz: https://bakikaracay.com/fotograf-yuruyusu-icin-yararli-bilgiler/ Görüşmek üzere.

    BAKİ KARAÇAY Yarışmalara katılmak için son gün bu Cuma (26 Ağustos). Yürüyüş sırasında çektiğiniz 1 fotoğrafı hemen gönderebilirsiniz.

    BAKİ KARAÇAY This Year's Worldwide Photo Walk Contest Winners! https://scottkelby.com/breaking-news-here-are-the-official-winners-and-finalists-from-this-years-worldwide-photo-walk/

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.